„…Skąd druh bierze dzisiaj takie dzieci?”

Minęło trzydzieści dni od dnia kiedy świętowaliśmy nasz piękny jubileusz. Te dni to czas kilku miłych spotkań z osobami  które uczestniczyły w tych uroczystościach. Wiele pochwał i życzliwości można było usłyszeć ale jedno spotkanie zapisało się w mej szczególnej pamięci. Spotkanie to miało miejsce zaledwie w trzy dni po uroczystości w  moim domu z Państwem Marią i Zdzisławem Chrobok.

 

Pełne głębokich refleksji i trafnych spostrzeżeń przyszło usłyszeć od Pana Zdzisława jednak jedno pytanie poruszyło mnie szczególnie i właśnie to pytanie męczyło mnie przez ten ostatni miesiąc. ”…Skąd druh bierze dzisiaj  takie dzieci?” Pytanie takie proste a jak bardzo trudno znaleźć równie prostą odpowiedź. Te dzieciaki – harcerki i harcerze z naszej czyżowickiej drużyny to swoisty fenomen. Współczesny konsumpcyjny świat, pełen pokus i łatwej rozrywki. Świat gdzie bycie „dobrym” naraża je na „niemodność”,  to skuteczna przeciwność aby pokonać  najlepsze programy edukacyjne i wychowawcze i plany działania.

W tym pytaniu Pana Zdzisława była nie tylko ciekawość ale i pewien zachwyt nad dzieciakami ,którzy chcą być harcerzami. Trzeba tu podkreślić, że harcerstwo  to nie jedyna pasja  tych dzieci. Przy okazji to artystyczne dusze, dobrzy sportowcy, bardzo dobrzy uczniowie, świetni organizatorzy , jednocześnie bardzo samodzielni w trudnych obozowych warunkach. To ogromny potencjał naszego społeczeństwa. Trzeba też podkreślić, że 16 Drużyna Harcerska im Żwirki i Wigury to miejsce ich szczególnego rozwoju. W harcerskiej drużynie nabywają tych umiejętności i tej wiedzy, której nie nabędą ani w domach ani w szkole. Dlatego warto je motywować do działania w harcerskiej drużynie.

Wówczas – w pierwszej chwili na to proste pytanie odpowiedziałem w sposób spontaniczny ale chyba najbardziej trafny i dziś odpowiadam w ten sam sposób: Oni tacy są bo tak zostali wychowani w  swoich rodzinnych domach. Za to, że tacy są należy się ukłon i podziw wszystkim rodzicom za to, że tak ich wychowali.

Ja za takie wspaniałe wychowanie tych dzieciaków dziękuję. Dziękuję też za ich motywowanie do działania w harcerstwie.

Drużynowy

{gallery}/do_artykulu/rodzicow/{/gallery}