Nadrzędna kategoria: ZHP
Kategoria: Lwów
Odsłon: 812
Specjalnie dla nas i dla realizacji naszego zadania Patrycja zwiedziła wiele miejsc podczas swego pobytu we Lwowie. Na ostatniej zbiórce opowiedziała nam o swoich ostatnich wrażeniach ze Świąt Wielkanocnych spędzonych na Ukrainie a także o tym w jaki sposób udawało się wykonać dla nas wszystkie fotki a także o tym co jest charakterystyczne dla tych miejsc w których i my chcielibyśmy się znaleźć. Opowiedziała nam o mieście niezwykłym dla historii naszego harcerstwa. Podczas ostatniej zbiórki Patrycja zabrała z sobą adres we Lwowie, pod którym zamieszkiwali Aleksander i Olga Małkowscy. Znalazła właściwą ulicę a następnie dom pod numerem 27, który stoi do dziś. Patrycja opowiada, że to zwyczajna kamienica w której zamieszkują Lwowiacy. Niestety na domu tym nie ma żadnej informacji, że dom ten jest miejscem w którym wcześniej zamieszkiwali twórcy Polskiego Harcerstwa. Wielka szkoda.

 

Kolejnym miejscem szczególnym jest Cmentarz Łyczakowski. Ta 42 hektarowa nekropolia to miejsce niezwykłe. Jest miejscem spoczynku wielu wybitnych Polaków ściśle i na stałe związanych z naszą historią. Nie da się go zwiedzić w krótkim czasie. Zwiedzając to miejsce można odbyć prawdziwą lekcję historię Polski. Z tego miejsca Patrycja przywiozła dla nas komplet widokówek z takim opisem:

Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najbardziej majestatycznych nekropolii europejskich. Został założony w roku 1786. Tutaj z pierwszych lat jego założenia chowano osób wiadomych, wybitnych, najbogatszych – działaczy kultury, sztuki, nauki i całą elitę polityczno – administracyjną stolicy Królestwa Galicji i Lodomerii. Na początku XVI stulecia tutaj był cmentarz dla unieszczęśliwionych. Obecnie jest to klasyczny cmentarz krajobrazowo – parkowy na obszarze 42 hektary. Tutaj są pochowani około 400 tysięcy ludzi. W muzeum są rzeźby i dzieła sztuki najwybitniejszych mistrzów: H. Witwera, braci Schimserów, P. Eustelle, H. Perrie, J. Markowskiego, I. Łewyńskoho, H. Kuznewycza, S. Łytwynenki, J. Dzyndry i innych. Wśród wiekowych drzew i zielonych roślinnych dywanów znaleźli miejsce wiecznego spoczynku wybitni działaczy kultury ukraińskiej Markijan Szaszkewycz, Wołodymir Barwińskyj, Iwan Franko, Salomea Kruszelnycka, Iwan Krypiakewycz, Stanisław Ludkewycz, Wołodymir Iwasiuk, Anatolij Kos – Anatolśkyj, Igor Biłozir, Mykoła Bidniak i inni. Tutaj także są groby wiadomych działaczy polskich: Artura Grottgera, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Stefana Banacha, Ludwika Rydygiera, Karola Mikuli, Seweryna Goszczyńskiego, Władysława Bełzy”.

Patrycja zwiedziła wiele ciekawych, pięknych i ważnych dla historii Polski miejsc a teraz zaprasza do obejrzenia fotografii, które specjalnie dla nas zrobiła. Patrycja nie dotarła do tym razem do Cmentarza Orląt. Więc jeśli wyjedziemy do Lwowa na pewno się tam wybierzemy. Dziękujemy Patrycji za jej wielki wkład w realizację naszego zadania.

Brama na Cmentarzu ŁyczakowskimFontanna na Starym RynkuGrób Gabrieli ZapolskiejGrób Marii KonopnickiejMuzeumOperaPomnik Księcia Daniela -założyciela miastaPrzebieraniecKamienica na ul. Towstoja 27Kamienica na ul. Towstoja 27Kamienica na ul. Towstoja 27