Nadrzędna kategoria: ZHP
Kategoria: Obchody 80-lecia
Odsłon: 953

W drugim dniu naszej uroczystości pobudka nastała już o godzinie siódmej. Szybka toaleta, smakowite śniadanie i poranny apel, który stał się też okazją do krótkiej musztry i ustaleń związanych z ceremoniałem harcerskim szły niezwykle sprawnie. Było też ostatnie spojrzenie na nasze harcerskie mundury.

 

Nasza 16 Drużyna harcerska od początku swego istnienia nosi imię bohaterów Polskiego Lotnictwa Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury. Dlaczego właśnie oni – zadawaliśmy sobie często to pytanie. Wiemy że dokładnie po roku działania naszej Drużyny  - 11 września 1932 roku na terenie ówczesnej Czechosłowacji  miała miejsce katastrofa lotnicza w której zginęli Żwirko i Wigura. Wówczas byli oni bohaterami Narodu Polskiego. Im dłużej słuchaliśmy różnych opowiadań o tym zdarzeniu  tym bardziej było dla nas jasne dlaczego ONI. Nigdy jednak nie mieliśmy okazji być w TYM MIEJSCU.

Teraz musieliśmy tam być. Będąc jeszcze w klimacie Jubileuszowego ogniska kiedy to słuchaliśmy wspomnień z początków działania drużyny o godzinie 10,00 wyjechaliśmy autobusem do niezwykle ważnego miejsca dla historii naszej Drużyny.

Dojechaliśmy na umówione miejsce pod Dom Polski w Cierlicku w Czechach gdzie czekała na nas Pani Janina Glacowa reprezentująca Mniejszość Polską w Czechach. Natychmiast po przybyciu udaliśmy się na miejsce katastrofy - „Żwirkowisko”.  Tam, na tym niezwykłym miejscu czekał na nas przewodnik tego miejsca Pan Jan Przywara. Na samym początku oddaliśmy hołd poległym lotnikom i złożyliśmy wieniec pod pomnikiem. Oczywiście z wielką uwagą wysłuchaliśmy opowieści o tym miejscu a następnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dowiedzieliśmy się jak żywa jest dzisiaj pamięć o naszych bohaterach tutaj na Zaolziu. Postanowiliśmy, że za rok podczas obchodów 80–Lecia katastrofy musimy być w tym miejscu. Więc wrócimy tu za rok.

Potem zwiedziliśmy Dom Polski w Cierlicku, który nosi imię Żwirki i Wigury. Tam czekały na nas pamiątki i wystawa fotografii o tym niezwykłym miejscu. Tam zjedliśmy też pyszne kołaczyki.

Przepojeni historią wróciliśmy do Czyżowic. To co usłyszeliśmy było prawdziwą i żywą lekcją historii.

Sobotnie popołudnie to czas wolny, czas zabaw i wypoczynku. W tym czasie w naszej harcówce odbyło się spotkanie Komendy Hufca z Komendantami i kadrą tegorocznych obozów, czyli podsumowanie Harcerskiej Akcji Letniej. Cieszyliśmy się, że była okazja pochwalić się naszą nową harcówką. W tym czasie w naszym czyżowickim kościele montowana była tablica pamiątkowa dla uczczenia założenia przez Hm Konrada Chroboka naszej drużyny. W montażu uczestniczyli osobiście Drużynowy Dh Bronisław i Dh Hania Kwiatoń. Na miejscu był też Wójt Gminy Gorzyce pan Piotr Oślizło

Po powrocie z wyjazdu do Czech na najmłodszych czekała niespodzianka. Tuż przy obozowisku stał wielki dmuchany zamek.  Dziękujemy za ta niespodziankę. Zabawa była super.

Po kolacji kiedy zapadł wieczór rozpoczęła się dla nas uczta dla ducha. Specjalnie dla nas w niezwykle uroczym klimacie zagrał zespół Dom o Zielonych Progach. To był naprawdę wspaniały koncert. Wszyscy bawiliśmy się doskonale, a bisom nie było końca. Obietnica Drużynowego, że ten zespół, którego jesteśmy zagorzałymi fanami zagra dla nas specjalnie została spełniona a słowo dotrzymane. To był bardzo miły wieczór. Byliśmy energetycznie doładowani.

Dziękujemy za wspaniały popis Basi Mendyk, Gercie Szymańskiej, Bartoszowi Zalewskiemu, Marcinowi Skaba i  Wojtkowi Szymańskiemu. Było wspaniale.

Tego drugiego dnia zlotu poszliśmy spać w klimacie wspaniałej zabawy ale bogatsi o nowe doświadczenia z miejsca tragedii naszych bohaterów.

 

{gallery}/do_artykulu/Obchody_80_lecia/drugi/{/gallery}