Nasza Drużyna Drużyną Reprezentacyjną Chorągwi Śląskiej.

W dniu 7 lipca br. na osobiste zaproszenie Komendanta Chorągwi Śląskiej w Katowicach Dh Hm Andrzeja Lichoty nasza 16 DH im. Żwirki i Wigury wzięła udział w obchodach 50 Lecia Harcerskiej Akcji KLIMCZOK w Jaworzu k/Bielska-Białej. Nasz udział w Zlocie wiązał się z podjęciem zaszczytnego zadania Drużyny Reprezentacyjnej Chorągwi Śląskiej. Podczas tej uroczystości obecnych było wielu ważnych gości.

Czytaj więcej...

Harcerskie Przyrzeczenie i Komendant Chorągwi Śląskiej na naszej zbiórce.

Przebywając na biwaku w ramach obchodów 45Lecia Stanicy Lipowiec w ustroniu uczestniczyliśmy we wszystkich uroczystościach z nim związanych. Mieliśmy też czas wolny do dyspozycji drużyny. Podczas tego pobytu dwóch naszych druhów Mateusz Blutko i Kacper Szymański złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Wszystko działo się tuż przed północą i jak każe nasza tradycja w uroczystości brały udział osoby wyłącznie po przyrzeczeniu. Przyrzeczenie odebrał komendant naszego hufca Dh Hm Edward Kominek. To jak zwykle była okazja do głębokiej refleksji nad Prawem Harcerskim. Było oczywiście ognisko flaga biało czerwona i wpinanie w mundur harcerskich krzyży. Gratulujemy zamknięcia próby i osiągnięcia celu.

Czytaj więcej...

Podsumowanie Roku Służby

Dość późno lecz całkiem niedawno dotarła do naszej 16 Drużyny radosna wiadomość, że nasze dokonania i dokonania naszych zuchów w ramach Roku Służby zostały wysoko ocenione w Głównej Kwaterze ZHP. Wszystko stało się tak, że na początku tego roku kiedy mieliśmy gotowe podsumowanie roku 2010, a który jak wiemy był Rokiem Służby - wysłane zostało to podsumowanie do Wydziału Programowego Głównej Kwatery ZHP. Podsumowanie obejmowało także działania naszej 17 Gromady Zuchowej. Tam właśnie poddane zostały ocenie wszystkie takie meldunki ze sprawozdaniem a następnie zostały wybrane te najlepsze i umieszczone na stronie: http://www.sluzba.zhp.pl/rok-sluzby---podsumowanie.html

Czytaj więcej...

Festiwalowe laury.

Tegoroczny festiwal Piosenki Harcerskiej „Złota Nutka 2010” zakończył się dla nas dwoma sukcesami. Tegoroczna edycja tej cyklicznej imprezy naszego hufca odbyła się w Lubomi gdzie na deskach Domu Kultury najpierw swe doskonałe drugie miejsce zdobyły nasze zuchy a w drugiej popołudniowej części również drugie miejsce zdobyła 

nasza drużyna harcerska. Tym razem postawiliśmy na nasz kwartet – Karolina Mencel, Patrycja Mucha, Natalia Paloc i Paulina Kwiatoń.

 

Czytaj więcej...

Geocaching w naszej Drużynie.

Wzięliśmy się ostro do działania. Zgodnie z harmonogramem realizacji naszego projektu Pt „Odkrywamy Skarby Morawskich Wrót” przechodzimy cykl szkoleń i spotkań z naszymi partnerami z Gminy Godów i Gminy Krzyżanowice. Za nami też pierwsze próby wykorzystania GPS-ów. Niezwykle zaawansowane technologicznie sprzęty wymagają nie tylko ostrożnego traktowania ale przede wszystkim solidnego przygotowania teoretycznego. Korzystanie z takich urządzeń to także duża odpowiedzialność. Przeszkolił nas w bardzo profesjonalny sposób przemiły Pan a jednocześnie doświadczony Geocacher, który nie jedną skrzynkę ukrył i niejedną odnalazł. Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną na najbliższych zbiórkach wyruszymy w teren, dokonamy prób odszukania skrzynki ukrytej w naszej miejscowości. Teraz trzeba koniecznie popróbować. Wydaje się że to będzie doskonała harcerska gra terenowa na niezwykle wysokim poziomie. Zapraszamy poniżej do zdjęć gdzie prezentujemy fotki naszego nowego sprzętu.

Czytaj więcej...

Sztandar dla Drużyny

Wielkim wydarzeniem historycznym w naszej drużynie była zbiórka z dnia 11 września 2010. W tym dniu przypadała kolejna - 78 rocznica katastrofy lotniczej pod Cierlickiem w Czechach ,w której zginęli bohaterowie naszej drużyny Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Z tej okazji przywołane zostały spisane w wspomnienia z tamtych tragicznych zdarzeń w artykule Pana Sławomira Kasjaniuka Pt. „Żwirki i Wigury start do wieczności”.

 

Czytaj więcej...

Odkrywamy skarby Morawskich Wrót

Wielkim osiągnięciem naszej 16 Drużyny to podjęcie wspólnego przedsięwzięcia z naszą 17 Gromadą Zuchową „Czyżyki” i napisania projektu. Bardzo chcieliśmy podjąć się zadania które w nowy sposób promowało by nasz region i naszą gminę. Chcieliśmy zrobić coś więcej niż robili to inni dotąd. Pojawił się pomysł a potem to napisanie projektu. To wspólne dzieło Dh Marii Kmiecik i Dh Bronisława Kwiatonia. Cieszymy się że się udało i że możemy rozpocząć nowy rozdział w harcerskich przygodach przy Odkrywaniu Skarbów Morawskich Wrót. Zapraszamy wszystkich do wspólnej przygody.

 

Manewry Techniczno-Obronne Hufca Ziemi Wodzisławskiej

Manewry Techniczno-Obronne Hufca Ziemi Wodzisławskiej rozegrane w „Czyżowickiej Szwajcarii”.

W tym roku 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury z Czyżowic  była głównym organizatorem Harcerskich Manewrów Techniczno-Obronnych Hufca. Doskonała pogoda o jakiej można tylko marzyć  i niezwykle piękne tereny naszej „Szwajcarii Czyżowickiej” to doskonałe zestawienie czasu i miejsca dla rozegrania tegorocznej edycji tej imprezy. 24 września trzydziestu uczestników z całego hufca zjechało do Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach, gdzie po zakwaterowaniu spotkało się przy wieczornym kominku. Uczestnicy mogli wysłuchać gawędy i opowieści o historii czyżowickiego harcerstwa, które w przyszłym roku obchodzić będzie swą osiemdziesiątą rocznicę działalności.  Wszyscy też obmyślali strategię na następny dzień kiedy to miały się rozegrać wszystkie konkurencje.

Następnego dnia w sobotę 25 września rozegranych zostało pięć konkurencji:

Czytaj więcej...