Chcąc odkryć historię tego pięknego miasta przeszukaliśmy wiele przewodników prasy geograficznej, podpytywaliśmy nauczycieli historii i nie otrzymaliśmy jasnej odpowiedzi na postawione pytanie w naszym zadaniu. Cóż nam pozostało? Trzeba było sięgnąć do rozwiązań zupełnie nowych, które łamiąc schematy umożliwiłyby nam uzyskanie odpowiedzi.

 

 

 

 

 Pomnik Adama Mickiewicza

Po rozejrzeniu się wokół okazało się że jedna z naszych szkolnych koleżanek – Patrycja może nam pomóc. Zaprosiliśmy Patrycję wraz z mamą Panią Ulą na naszą zbiórkę harcerską i to był nasz strzał w dziesiątkę. Pani Urszula urodziła się na terenie Ukrainy w miejscowości Żółkiew. To miasto leży tuż obok Lwowa i można powiedzieć, że wchodzi w skład metropolii lwowskiej. Pani Urszula zna doskonale nie tylko historię samego Lwowa, ale również historię Polski z perspektywy ukraińskiej. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy tych pięknych opowieści a co najważniejsze otrzymaliśmy kilka odpowiedzi na pytania postawione w zadaniu:

Przed wojną we Lwowie zamieszkiwało kilka narodowości. Polaków było 65%, Ukraińców było 16 %, Białorusinów 6% a Niemców 3%. Ponadto we Lwowie zamieszkiwali Żydzi, Ormianie, Rosjanie i inne narody.Dzisiaj rzeczywistość jest zupełnie inna. Obecnie we Lwowie zamieszkuje około 86% Ukraińców a 9% mieszkańców to Rosjanie. Polaków zamieszkuje zaledwie 4% ogólnej liczby mieszkańców. 

 

Lwów to miasto skomplikowanej historii narodów. Każda z narodowości ma swoje szczególne miejsce w tym mieście.  Fakt ten utrwalił się także w pejzażu miasta. Obok katedry ormiańskiej urodą słynęła katedra łacińska, będąca jednym z najcenniejszych zabytków lwowskiego gotyku. Wyznaniowy pejzaż miasta nie byłby pełny, gdyby nie wspomnieć o unickiej cerkwi katedralnej Świętego Jura, nazywanej najwyżej stojącym kościołem Lwowa. Krajobraz ten dopełniały cerkwie prawosławne. Wspaniałym XVII-wiecznym ikonostasem słynęła piękna cerkiew św. Paraskawii. Trwałym śladem dawnej kultury żydowskiej był stary cmentarz żydowski, najstarszy z zachowanych w przedwojennej Polsce. Obecnie Lwów po latach zaniedbań wraca do dawnej świetności. Coraz liczniejsze zabytki, którym przywrócono dawny splendor oraz układ architektoniczny miasta sprawiają, że Lwów zaliczyć można do jednych z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Dla nas  Polaków jest wiele szczególnych miejsc. Do nich można zaliczyć kościół Matki Bożej Śnieżnej oraz Cmentarz Łyczakowski z kwaterą wojenną Obrońców Lwowa zwanego też Cmentarzem Orląt Lwowa. Spoczywają na nim prochy 2859 poległych w walkach polsko – ukraińskich. To właśnie z tego miejsca w roku 1925  została zabrana trumna ze bezimiennymi szczątkami obrońcy i złożona do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na Cmentarzu Łyczakowskim spoczywa wielu wybitnych polaków m. innymi autorka wielu utworów dla dzieci Maria Konopnicka.  

Cmentarz Orląt Lwowskich 

Szczególnym miejscem dla harcerzy jest ulica Tołstoja. To właśnie przy tej uliczce pod numerem 27 stał dom, w którym zamieszkiwał Andrzej Małkowski – założyciel Harcerstwa Polskiego wraz ze swą żoną Olgą. Dokładnie 100 lat temu Aleksander Małkowski wydał pierwszy rozkaz dając początek Związku Harcerstwa Polskiego.  

 Andrzej i Olga Małkowscy

We Lwowie przed I Wojną mieszkał również autor wielu książek dla dzieci Kornel Makuszyński.Przedwojenny Lwów to miasto wielu kultur i narodowości a także miasto kilku religii. Przed I Wojną Lwów był miejscem harmonijnego rozwoju wzajemnego szacunku jego mieszkańców. Tak było do wybuchu I Wojny Światowej lecz już pod jej koniec na skutek nacjonalizmu narodów stał się miejscem coraz głębszych podziałów pomiędzy nimi a następnie wojen. Do dnia dzisiejszego nie ma wspólnej zgody co do historii miasta oraz szacunku do zabytków. Zmiany zachodzą zbyt wolno.

Z uwagi na to, że zakończenie realizacji zadania przypada na okres Świąt Wielkanocnych nasza koleżanka Patrycja wyjechała na Święta do Lwowa. Zabrała z sobą harcerski mundur i obiecała zrobić kilka fotografii miejsc we Lwowie, które dla nas Polaków są szczególnie ważne. Czekamy więc na jej fotki i opowieści o Lwowie.  

Dla nas największą radością jest to że Patrycja ma zamiar wstąpić do naszej Drużyny.