Nadrzędna kategoria: ZHP
Kategoria: Obozy
Odsłon: 800

To już sto lat – piękny jubileusz przyszło nam przeżywać. Wszystko odbyło się w Królewskim Mieście Krakowie w dniach 16–24 sierpnia 2010 roku. Nasza 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach weszła w skład drużyny reprezentacyjnej hufca. Byliśmy najliczniej reprezentowaną drużyną w całej hufcowej reprezentacji. Przypadło nam aż 10 miejsc co stanowiło 25 % całej reprezentacji.

 

 

Każdy kto aktywnie włączył się w obchody stulecia harcerstwa to nie tylko uczestniczył w przygotowaniach do tego zlotu ale pojechał z nami na obóz do Ustronia a później co jest najważniejsze zdecydował się na udział w wydarzeniu bez wątpienia historycznym Zlocie Jubileuszowym Harcerstwa. To było pięknych 12 dni. Byliśmy bardzo silnym zespołem. Podzieleni na cztery dziesięcioosobowe zastępy tworzyliśmy czterdziestoosobową drużynę. Nasz zastęp nosił nazwę „Czyżowice”. Zabraliśmy z sobą sztandar hufca. Nasza drużyna udostępniła wszystkie 9 namiotów które są naszą własnością i to był bez wątpienia znaczący wkład w organizację ponadto nasz drużynowy pełnił funkcję drużynowego tej reprezentacji. Na czas zlotu zdjęliśmy nasze bordowe chusty drużyny a założyliśmy niebiesko – żółte chusty hufca. Cały Zlot rozbity był na największej łące - Krakowskich Błoniach. Mieliśmy piękne widoki - z jednej strony na Wawel z drugiej na Kopiec Kościuszki. Nasz podobóz wchodził w skład Gniazda Śląskiego które było reprezentacją Chorągwi Śląskiej. W gnieździe Śląskim było 980 uczestników a na całym zlocie było nas 10 tysięcy. Olbrzymia liczba. Kiedy stanęliśmy na krakowskim rynku podczas otwarcia zlotu to trudno było nas było objąć spojrzeniem. Każdy zlotowy dzień obfitował w mnóstwo zajęć programowych. Staraliśmy się brać udział w tych najciekawszych. Ponadto sami musieliśmy przygotowywać posiłki. Nowe znajomości pozostały już na zawsze. Byliśmy uczestnikami niezwykle ważnych wydarzeń. Najważniejsza odbyła się w niedzielę na wawelskim wzgórzu gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. którą celebrował Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Nasza Drużyna jako jedyna miała możliwość brać udział w tej uroczystości w pełnym składzie a w dodatku ze sztandarem. Zabraliśmy z sobą kronikę zlotu. W krótkiej przerwie wpisał się do niej Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski a następnie Kardynał Dziwisz. Wracaliśmy bardzo zmęczeni lecz bardzo szczęśliwi. Należy podkreślić że podczas zlotu odwiedził nas Komendant Hufca Dh Hm Edward Kominek z innymi osobami. Było pięknie. Ze Zlotu wracaliśmy ubogaceni o nowe doświadczenie i coś co trudno wyrazić jakąś miarą. Każdy szanujący się harcerz powinien tam być a nasza drużyna tam była. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że jeden z naszych harcerzy Dh Łukasz Syrek złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Wszystko zdarzyło się w środku nocy pod słynnym Oknem Papieskim. Gratulujemy Łukaszowi. Z tej też okazji nasz drużynowy napisał artykuł pt „Harcerstwo ma się dobrze”.

 

Zapraszamy do lektury: http://www.gorzyce.pl/news/1080/harcerstwo-ma-sie-dobrze.html oraz do kilku najlepszych fotek naszej drużyny ze zlotu.