Korzystając ze specjalnego zaproszenia kierowanego do naszej Drużyny wspólnie przez Komendanta Śląskiej Chorągwi ZHP Hm Andrzeja Lichota, Proboszcza Parafii i Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej Ks. Dr Jana Morcinka  oraz Duszpasterza Harcerzy Archidiecezji Katowickiej Ks phm Piotra Larysza uczestniczyliśmy całą drużyną w niezwykłej uroczystości Jubileuszu 100-Lecia Krzyża Harcerskiego. Bogaty program uroczystości pozwolił nam przeżyć coś co na zawsze wpiszę się w historię harcerstwa. Najważniejszą bez wątpienia była uroczysta Msza Św. celebrowana przez wielu kapłanów której przewodniczył Ks Abp Senior Damian Zimoń. Tuż przed rozpoczęciem Mszy Ks Abp poświęcił dwa Harcerskie Krzyże. Jeden został złożony jako votum dziękczynne w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach – Bogucicach. Drugi wrócił z nami do Czyżowic i zawiśnie w naszej harcówce. Jesteśmy niezwykle  szczęśliwi, że ufundowany Krzyż Harcerski podczas Zlotu 100-Lecia Harcerstwa jaki odbył się na Krakowskich Błoniach w 2010 roku został dzisiaj poświęcony.

 

Dzisiaj także swe harcerskie przyrzeczenie złożył Dh Kacper Krzyżanowski. Cieszymy się, że  zamknął harcerską próbę i otrzymał swój harcerski krzyż. Mogliśmy także uczestniczyć w koncercie i brać udział w harcerskiej grze terenowe. Bardzo ciekawa była także  specjalna wystawa poświęcona historii krzyża harcerskiego.

Zapraszamy również na stronę Gościa Niedzielnego do artykułu o tym wydarzeniu: http://katowice.gosc.pl/doc/1535677.Rozmowy-w-Wieczerniku-i-przy-ognisku

Wpisaliśmy się również do specjalnej księgi pamiątkowej. Oto treść naszego wpisu: 

Harcerski Krzyż, który jest widocznym znakiem najwyższych wartości i ideałów każdego harcerza również dzisiaj po stu latach jego istnienia dla nas - harcerek i harcerzy z 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach

jest wskazaniem by Harcerskie Prawo było dla nas drogą a Harcerski Krzyż drogowskazem i pieczęcią na chrześcijańskim sumieniu.

W dniu uroczystego Jubileuszu 100-Lecia Krzyża Harcerskiego składamy dziękczynne votum – Harcerski Krzyż – Matce Boskiej Boguckiej za Jej opiekę.

Dzisiaj także święcimy nasze Harcerskie Krzyże ślubując wierność Prawu Harcerskiemu.

Czuwaj!

{gallery stories/do_artykulu/100_jubileusz_harc_krzyz}