80-lecie Harcerstwa w Czyżowicach

Wielkie wydarzenie naszej 16 drużyny harcerskiej im. Żwirko i Wigury w którym i my 17 Gromada Zuchowa Czyżyki brała udział.

 

Zuchy 9 września w piątek o 18.00 przybyły z plecakami na pole biwakowe obok OSP w Czyżowicach, gdzie mieliśmy swój namiot gromady. Apelem o godz. 19.00 rozpoczął się Zlot z okazji 80 lecia Harcerstwa w Czyżowicach oraz podsumowanie Harcerskiej Akcji Letniej 2011. Wieczorem na tym miejscu odbyło się jubileuszowe ognisko obrzędowe z gośćmi zaproszonymi również z naszymi rodzicami, na którym poznaliśmy historię 80 lecia drużyny harcerskiej w Czyżowicach.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy biwaku udali się autobusem na miejsce katastrofy Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury patronów naszej drużyny harcerskiej do Cierlicka w Czechach. Tam widzieliśmy miejsce katastrofy samolotu którym lecieli Żwirko i Wigura oraz byliśmy w Domie Polskim gdzie przechowuje się pamiątki po katastrofie oraz historię związaną z tymi bohaterami i samolotem, którym rozbili się feralnego dnia 11 września 1932 roku.

Po południu gdy wróciliśmy na nasze pole biwakowe to wielką frajdę sprawiła nam duża zjeżdżalnia dmuchana a wieczorem w muszli koncertowej przy WDK odbył się wspaniały koncert zespołu „Dom o zielonych progach”.

I przyszedł ten dzień 11 września 2011 roku niedziela wielka uroczystość w której braliśmy udział .

Najpierw Uroczysta Jubileuszowa Msza święta w kościele Chrystusa Króla w Czyżowicach na której został poświęcony piękny sztandar dla naszych harcerzy, a potem Apel przy kościele na którym komendant Hufca Ziemi Wodzisławskiej przekazał uroczyście Sztandar -16 drużynie harcerskiej im. F. Żwirko i S. Wigury w Czyżowicach. Na ten sztandar były też przybijane gwoździe pamiątkowe tzw. cegiełki fundatorów sztandaru, w naszym imieniu druhna Maria przybijała gwóźdź z napisem 17 GZ Czyżyki- zuchy też przyczyniły się do ufundowania tego sztandaru zbierając pieniążki na ten cel. Były również życzenia i gratulacje od zaproszonych gości a potem przemarsz do sali domu kultury na uroczysty pyszny tort dla każdego z okazji jubileuszu ufundowany przez pana Jana Worka oraz harcerska grochówka.

Otrzymaliśmy również prezenty od pani Dyrektor WDK Bibianny Dawid, każdy harcerz i każdy zuch otrzymał dyplom za godne reprezentowanie drużyny a zuchy gromady na pamiątkę Jubileuszu 80 lecia Drużyny Harcerskiej w Czyżowicach.

Wszyscy uczestnicy na sali mogli też obejrzeć wystawę zdjęciową poświęconą historii 80 lecia drużyny harcerskiej w Czyżowicach, którą przygotowała druhna Maria.

 

Wszystkie zuchy w składzie Eliza Burdzik, Monika Mucha, Anna Kmiecik, Miłosz Mencel, Julia Szymańska, Marcin Kuczok, Elżbieta Zgrzendek, Wojtek Zgrzendek, Martyna Kwaśnica stawiły się w galowych mundurkach i były bardzo zadowolone że mogły brał udział w tak doniosłej uroczystości i są bardzo dumne że ich starsi koledzy a i rodzeństwo brali udział w tym jubileuszu i że będą kiedyś należeć do tej drużyny.

{galery}zuchy{/gallery}