Dnia 29 września w piękny jesienny poranek Gromady zuchowe z Namiestnictwa „Leśni Przyjaciele” z Hufca Ziemi Wodzisławskiego zebrały się na Czaczy w Czyżowicach aby rozpocząć Zuchowy Rajd Kasztanowy.

Do pokonania w rajdzie był  kolorowy las na Czaczy a potem przejście pod dom kultury. Zuchy miały za zadanie przynieść skarby jesieni w szczególności kasztany na ten rajd z których później ułożyły napis „Rajd Kasztanowy 2012” w muszli koncertowej. Kiedy już dotarły pod dom kultury to odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięły następujące gromady: 1 GZ Mieszkańcy Lasu z SP Skrzyszów z druhną drużynową Anetą Witek, 5 GZ Wszędobylskie Wiercipięty z Głożyn z druhem Antonim Francuzem, 6 GZ Słoneczne Zuchy z SP Gorzyce z druhnami Agatą Szkatułą Dymek i Moniką Paloc, 7 GZ Leśni Tropiciele z SP 2 Gorzyce z druhnami Renatą Langer i Aleksandrą Chłapek, 8 GZ Czarodziejska dłoń z SP Bluszczów z druhną Katarzyną Ciuraj, 11 GZ Grające Krasnoludki z SP Gorzyczki z druhną Renatą Wala, 15 GZ Przyjaciele Lasu z SP Gołkowice z druhnami Klaudia Brzoza i Wioleta Krentusz, 17 GZ Czyżyki z domu kultury z Czyżowic z druhnami Marią Kmiecik i Karoliną Mencel, Próbna GZ z Marklowic z druhną Magdą Merta. Nie lada wyzwaniem dla zuchów był bieg sprawnościowy z mapą przygotowany przez 16 drużynę harcerską im. Żwirki i Wigury z Czyżowic pod opieką druha Bronisława Kwiatonia. Każda gromada zuchowa musiała zaliczyć poszczególne punkty zaznaczone na mapie. Harcerze przygotowali dla zuchów: strzelanie z łuku do tarczy, labirynt, udzielanie pierwszej pomocy, rozpoznawanie gatunków roślin, układanie znaczka zucha i prawo zucha, piosenka zuchowa i okrzyki oraz przejście po linie Gibon na wysokości 0,6 m. Po wspólnym posiłku zakończył się rajd zawiązaniem kręgu i wspólną iskierką. Gromady zuchowe otrzymały pamiątkowe dyplomy za ukończenie Rajdu kasztanowego i wspólną zabawę.

pwd Maria Kmiecik
namiestnik zuchowy

{gallery stories/zuchy/rajd_kasztanowy2012}